O nas

W Centrum Laserowym zajmujemy się budową nowych źródeł ultrakrótkich impulsów laserowych oraz badaniem oddziaływań takich impulsów z materią, w szczególności przy użyciu ultraszybkich czasowo-rozdzielczych metod spektroskopowych. Centrum Laserowe jest efektem wieloletniej bliskiej współpracy Instytutu Chemii Fizycznej PAN i Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2019 roku Centrum zarządza dr hab. Yuriy Stepanenko, prof. IChF PAN.

W Centrum Laserowym wykorzystujemy szereg zaawansowanych, unikalnych układów do ultraszybkiej spektroskopii. Na szczególną uwagę zasługuje układ do femtosekundowej spektroskopii wymuszonego rozpraszania Ramana (FSRS, – ang. Femtosecond Stimulated Raman Scattering) umożliwiający pomiary ramanowskie z femtosekundowa rozdzielczością czasową po uprzednim wzbudzeniu stanu elektronowego w próbce przy użyciu impulsów światła. W 2018 roku układ ten został rozbudowany o możliwość wzbudzania stanów wibracyjnych w próbce przy użyciu femtosekundowych impulsów w zakresie bliskiej i średniej podczerwieni, które uzyskujemy we wzmacniaczu parametrycznym własnej konstrukcji. Możliwość wzbudzania stanów wibracyjnych w próbce w stanie podstawowym elektronowym, a następnie szerokopasmowe (200 cm -1 – 4000 cm -1 ) próbkowanie wzbudzonego układu przy użyciu wymuszonego rozpraszania Ramana czyni posiadany przez nas układ unikalnym w skali świata.

Odwiedź oficjalną stronę

Ponadto w laboratorium znajduje się układ do upkonwersji fluorescencji, umożliwiający pomiary fluorescencji z femtosekundowa rozdzielczością czasową. Układ ten wykorzystywany jest głównie do badania kinetyk dwucząsteczkowych reakcji chemicznych aktywowanych światłem oraz określania wpływu zatłoczonego środowiska na takie reakcje.

Ostatnim z posiadanym przez nas układów pomiarowych jest układ do femtosekundowej spektroskopii pompa-sonda, ze wzbudzaniem w zakresie widzialnym i próbkowaniem w zakresie podczerwieni, pracujący z częstością repetycji 150 kHz, co wpływa znacząco na zmniejszenie szumu pomiarowego.

Centrum Laserowe wyposażone jest także w liczną aparaturę i akcesoria pozwalające na charakteryzację krótkich impulsów światła, tj. spektrometry, kroskorelatory FROG i SPIDER, detektory podczerwieni, oscyloskopy, a także w szeroki wachlarz urządzeń służących do obróbki włókien światłowodowych – spawarki światłowodowe, precyzyjne przecinarki, odtwarzacze pokrycia ochronnego.