Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej (UMCS) w Lublinie jest największą uczelnią we wschodniej Polsce. W Rankingu Szkół Wyższych „Perspektywy” zajmuje wysoką pozycję wśród polskich uczelni w kategorii „preferencje pracodawców”, zaś w województwie lubelskim od lat jest na pierwszym miejscu. Uniwersytet jest w ścisłej czołówce uczelni w Polsce pod względem ogólnej liczby studentów zagranicznych. Aktualnie studiuje tu 1900 cudzoziemców pochodzących z blisko 50 państw. UMCS zainicjował Program Research in Lublin, w ramach którego we współpracy z Urzędem Miasta Lublin prowadzi działania na rzecz pozyskiwania i zatrudniania wybitnych naukowców z zagranicy.

Uczelnia bierze udział w inicjatywach oraz programach proprzedsiębiorczych na Lubelszczyźnie, uczestnicząc m.in. w projekcie „Platformy Startowe dla nowych pomysłów – Wschodni Akcelerator Biznesu”, gdzie realizuje usługi specjalistyczne dla start-upów, oraz w projekcie „Inkubator Innowacyjności 2.0”, którego zadaniem jest wsparcie gospodarczo użytecznych wyników badań naukowych i prac rozwojowych oraz ich komercjalizacja.