Stanowisko do czasowo-rozdzielczych badań materiałów fotoaktywnych (20)

Uniwersytet Warszawski, Wydział Fizyki, ul. Ludwika Pasteura 5, 02-093 Warszawa

• badania materiałowe
  • spektroskopia absorpcyjna
  • spektroskopia czasowo- rozdzielcza

Stanowisko pozwala na przeprowadzenie badań fotofizyki materiałów fotoaktywnych (np. fotouczulaczy, barwników laserowych, materiałów dla fotowoltaiki takich jak perowskity) w oparciu o techniki pompa-sonda, w których wykorzystuje się ultrakrótkie impulsy laserowe do wzbudzenia próbki i monitorowania zmian absorpcji w czasie, w skali femto- i pikosekund.

Możliwe jest dostosowanie konfiguracji układu pomiarowego do wykonania pomiarów niestandardowych, np. z wykorzystaniem dodatkowych impulsów (technika pump-dump- probe) oraz optymalizacja pod kątem wybranych parametrów pomiaru. Standardowe parametry układu to:

• wzbudzenie w zakresie 370-800 nm
  • monitorowanie absorpcji w zakresie 450-1000 nm
  • rozdzielczość czasowa 150 fs

• Źródło ultrakrótkich impulsów laserowych o przestrajalnej długości fali
  • Niskoszumna kamera o wysokiej sprawności kwantowej

• Pomiar własności fotofizycznych materiału z wykorzystaniem układu do spektroskopii czasowo-rozdzielczej: 1000 zł/godzinę
  • Dostosowanie układu pomiarowego i optymalizacja parametrów pod kątem pomiarów specjalistycznych: 2000 zł/godzinę