Stanowisko do spektroskopii ze źródłem kriogenicznym/niskotemperaturowym (62)

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

• badania optyczne
  • spektroskopia

Stanowisko będzie składało się z układu optycznego i układu próżniowego ze źródłem kriogenicznym (tj. kriokulerem). Układ optyczny będzie dostarczał do komory próżniowej wiązkę laserową o bardzo dobrze kontrolowanej częstotliwości przestrajaną w szerokim zakresie od 1.45 do 4.0 um (z wyłączonym przedziałem 2.07 – 2.19 um). Częstotliwość światła będzie monitorowana przy użyciu bardzo dokładnego miernika długości fali (dokładność lepsza niż 0.003 cm-1). W komorze próżniowej będzie osadzony kriokuler dwustoponiowy który będzie umożliwiał chłodzenie badanej próbki do temperatur 4 K (lub w odpowiedniej konfiguracji dochodzących nawet do 2K). Pierwszy stopień kriokulera umożliwi chłodzenie próbki w zakresie 20 – 40 K przy dużo większym obciążeniu cieplnym (dziesiątki watów).

Układ umożliwi na precyzyjne badania spektroskopowe w zakresie temperatur od kriogenicznych do pokojowych. Pomiary będzie można przeprowadzić w bardzo szerokim zakresie spektralnym 1.45 do 4.0 um przy zachowaniu bardzo dużej mocy wiązki laserowej zmieniającej się w zakresie 1 – 3 W w zależności od wybranej długości fali. System laserowy pracuje w trybie ciągłym (nie impulsowym). Stanowisko zostanie tak skonstruowane, aby łatwo było można je rozbudowywać i dostosowywać do różnych zastosowań (np. powiązać układ optyczny z grzebieniem częstości optycznych).

• stół optyczny przeznaczony na osadzenie systemu laserowego OPO
  • komputer do obsługiwania układu
  • miernik długości fali światła laserowego
  • przełącznik optyczny do wyboru źródła promieniowania dla miernika długości fali