Układ szerokopasmowej spektroskopii typu pompa-sonda do systemów solotronicznych (72)

• badania materiałowe
  • półprzewodniki
  • spektroskopia czasowo- rozdzielcza

Stanowisko umożliwia wykonywanie pomiarów czasowo-rozdzielczych metodami spektroskopii optycznej na strukturach półprzewodnikowych. Poza materiałami objętościowymi, układ pozwala na badanie struktur o obniżonej wymiarowości takich jak studnie lub kropki kwantowe, w tym domieszkowane jonami magnetycznymi takimi jak Mn lub Fe. Pobudzanie i detekcja jest możliwa w przedziale długości fali między 300 nm a 1300 nm. Stanowisko pozwala na badanie ultraszybkiej (z dokładnością rzędu 100 fs) dynamiki efektów ekscytonowych, spinowych i polarytonowych w półprzewodniku.

• 2 zsynchronizowane źródła femtosekundowe pracujące z częstością repetycji 80 MHz
  • spektrometry UV-VIS_NIR
  • kamera CCD