Ultraszybki tomograf optyczny OCT do badań okulistycznych wykorzystujący technikę laserów strojonych (64)

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

• angiografia OCT
  • badania biomedyczne
  • badania okulistyczne
  • badania optyczne
  • dopplerowska OCT
  • tomografia OCT

Tomograf optyczny OCT jest przeznaczony do badań dna ludzkiego oka, tj. siatkówki, tarczy nerwu wzrokowego oraz błony naczyniowej. Urządzenie działa w technice OCT w dziedzinie fourierowskiej z wykorzystaniem laserów strojonych (ang. swept-source OCT). Możliwe jest uzyskiwanie obrazów trójwymiarowych struktury tkankowej dna oka:

• uwidaczniających warstwy anatomiczne siatkówki (obrazowanie strukturalne OCT)
  • uwidaczniających architekturę układów naczyniowych siatkówki
  • tarczy nerwu wzrokowego oraz błony naczyniowej
  • do poziomu naczyń włosowatych (obrazowanie angiograficzne OCT)
  • pozwalających na pomiar prędkości osiowej przepływu krwi (obrazowanie dopplerowskie OCT)

Urządzenie jest przystowowane do transportu i wykorzystania w klinice okulistycznej lub laboratorium przystosowanym do badań ochotników lub pacjentów. Pomiary, przetwarzanie danych i analiza obrazów są wykonywane przez doświadczony w obrazowaniu OCT personel.

• źródło światła
  • głowica pomiarowa
  • podpora okulistyczna do pozycjonowania głowy
  • system akwizycji danych