- Uniwersytet Warszawski
- Instytut Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk
- Politechnika Śląska
- Politechnika Wrocławska
- Instytut Chemii Bioorganicznej PAN Poznańskie centrum superkomputerowo-sieciowe
- Uniwersytet Marii Currie-Skłodowskiej
- Uniwersytet Mikołaja Kopernika
konsorcjant
Uniwersytet Warszawski, lider Projektu, to największa i jedna z najlepszych szkół wyższych w Polsce. Jest jednym z największych pracodawców w Polsce, zatrudnia ponad 7 tysięcy pracowników, w tym prawie 4 tysiące nauczycieli akademickich, kształci prawie 50 tysięcy studentów i ponad 3 tysiące doktorantów.
grupy badawcze
Projekt NLPQT będzie realizowany przez następujące grupy badawcze należące do trzech zakładów Wydziału Fizyki: Zakładu Optyki (ZO), Zakładu Optyki Informacyjnej (ZOI) i Zakładu Fizyki Ciała Stałego (ZFCSt):
-
Laboratorium Procesów Ultraszybkich (LPU) więcej >>
-
Laboratorium Fotoniki Kwantowej (LFK) więcej >>
-
Laboratorium Optyki Kwantowej (LOK) więcej >>
-
Laboratorium Ultrazimnych Gazów kwantowych (LUC) więcej >>
-
Laboratorium Ultraszybkiej MagnetoSpektroskopii (LUMS) więcej >>
-
Pracownia Nanostruktur Fotonicznych i Plazmonicznych (PNFP) więcej >>
osoby zaangażowane
konsorcjant
IChF w Warszawie jest jedną z wiodących polskich instytucji badawczych zajmujących się szeroko pojętą chemią. W rankingu instytucji naukowych prowadzonym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego znajduje się na pierwszym miejscu w kategorii dużych jednostek naukowych
grupy badawcze
-
Centrum Laserowe IChF PAN więcej >>
osoby zaangażowane
konsorcjant
Politechnika Śląska to najstarsza uczelnia techniczna na Górnym Śląsku i jedna z największych w kraju. Powstała w 1945 roku jako zaplecze naukowo-dydaktyczne dla najbardziej uprzemysłowionego okręgu w Polsce i jednocześnie jednego z bardziej zindustrializowanych obszarów w Europie – Górnego Śląska. Misją Politechniki
Śląskiej jest prowadzenie innowacyjnych badań naukowych i prac rozwojowych, kształcenie wysoko wykwalifikowanych kadr na rzecz społeczeństwa i gospodarki opartych na wiedzy, a także aktywne wpływanie na rozwój regionu i społeczności lokalnych. Politechnika Śląska jako jedyna uczelnia na Śląsku znalazła się w prestiżowym gronie 10 polskich szkół wyższych, laureatów konkursu „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza” Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
grupy badawcze
-
Katedra Optoelektroniki więcej >>
osoby zaangażowane
konsorcjant
Politechnika Wrocławska powstała w 1945 r., głównie dzięki zaangażowaniu pracowników naukowych nieistniejących już Politechniki Lwowskiej i Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. Dzisiejsza Uczelnia jest kontynuatorem tradycji tych znamienitych polskich uczelni i rozwija się w ścisłej współpracy z wiodącymi przedsiębiorstwami Dolnego Śląska. Jest jedną z największych i najlepszych uczelni technicznych w kraju, w rankingach ogólnopolskich zajmuje regularnie miejsca w ścisłej czołówce.
Misją Uczelni jest podtrzymanie i rozwijanie kompetencji związanych z kulturą eksperymentu. Kompetencje te stworzyły współczesną cywilizację, warunkują jej istnienie i są głównymi czynnikami rozwoju. W czasach, gdy eksperymenty zastępowane są przez procedury, a pozory liczą się bardziej niż fakty, taka misja ma znaczenie fundamentalne.
grupy badawcze
osoby zaangażowane
-
Gabriela Statkiewicz-Barabach
gabriela.statkiewicz-barabach@pwr.edu.pl 0000-0001-7439-2797 więcej > >
konsorcjant
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu powstał w 1945 r. i jest obecnie największą uczelnią Polski Północnej zarówno pod względem potencjału naukowego, jak i liczby absolwentów. Należy również do elitarnego grona 10 szkół wyższych w kraju, które uzyskały status uczelni badawczej.
grupy badawcze
-
Zespół Biooptyki i Inżynierii Optycznej (BOEL) więcej >>
-
Laboratorium „Zimne atomy do badań fundamentalnych” (CASTLE) więcej >>
-
Laboratorium Biofotoniki Stosowanej więcej >>
-
Laboratorium Ultradokładnej Metrologii Optycznej i Spektroskopii (LUMOS) więcej >>
-
Laboratorium Zastosowań Pojedynczych Fotonów (SPALAB) więcej >>
osoby zaangażowane
konsorcjant
Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe afiliowane przy Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN jest doskonale rozpoznawalną w Europie instytucją badawczo-rozwojową w zakresie ICT oraz ważnym węzłem europejskiej infrastruktury informatycznej nauki. Ponad 300 osobowy zespół PCSS posiada wieloletnie doświadczenie m.in. w zakresie projektowania, optymalizacji i wdrażania cyfrowych laboratoriów oraz infrastruktur badawczych i usług sieciowych nowych generacji, szkolenia użytkowników, zarządzania infrastrukturami i ich bezpieczeństwem, tworzenia systemów i platform przetwarzania danych dużej skali. PCSS jest centrum obliczeniowym Komputerów Dużej Mocy (KDM) oraz operatorem krajowej sieci naukowej PIONIER, która łączy 21 miejskich sieci komputerowych i 5 centrów KDM. PCSS jest ponadto krajowym węzłem infrastruktur europejskich sieci naukowej GÉANT, PRACE oraz EUDAT.
grupy badawcze
-
Pion Technologii Sieciowych więcej >>
osoby zaangażowane
konsorcjant
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej (UMCS) w Lublinie jest największą uczelnią we wschodniej Polsce. W Rankingu Szkół Wyższych „Perspektywy” zajmuje wysoką pozycję wśród polskich uczelni w kategorii „preferencje pracodawców”, zaś w województwie lubelskim od lat jest na pierwszym miejscu. Uniwersytet jest w ścisłej czołówce uczelni w Polsce pod względem ogólnej liczby studentów zagranicznych. Aktualnie studiuje tu 1900 cudzoziemców pochodzących z blisko 50 państw. UMCS zainicjował Program Research in Lublin, w ramach którego we współpracy z Urzędem Miasta Lublin prowadzi działania na rzecz pozyskiwania i zatrudniania wybitnych naukowców z zagranicy.
Uczelnia bierze udział w inicjatywach oraz programach proprzedsiębiorczych na Lubelszczyźnie, uczestnicząc m.in. w projekcie „Platformy Startowe dla nowych pomysłów – Wschodni Akcelerator Biznesu”, gdzie realizuje usługi specjalistyczne dla start-upów, oraz w projekcie „Inkubator Innowacyjności 2.0”, którego zadaniem jest wsparcie gospodarczo użytecznych wyników badań naukowych i prac rozwojowych oraz ich komercjalizacja.
Siłą UMCS-u jest kadra akademicka i realizowane przez nią badania naukowe. Przed laty Uniwersytet stał się kolebką polskich światłowodów. Wybitne osiągnięcia na tym polu odnosi zaangażowany w projekt NLPQT zespół dr. Pawła Mergo. Wielu pracowników Uczelni może poszczycić się badaniami o przełomowym dla społeczeństwa znaczeniu tj: wprowadzeniem na polski rynek preparatu podnoszącego odporność pszczół; stworzeniem przemysłowej technologii produkcji mutanazy; opracowaniem bionawozu stymulującego kiełkowanie i wzrost roślin bobowatych oraz nowatorską metodą modyfikacji asfaltów. Na UMCS-ie prowadzone są także badania nad innowacyjnym zastosowaniem enzymu lakazy w leczeniu raka szyjki macicy, zaś badacze z UMCS-u i Uniwersytetu Medycznego w Lublinie wspólnie opracowali preparat z płynu celomatycznego dżdżownicy, który niszczy w badaniach in vitro komórki raka płuca w 75–80%. Warto wspomnieć o sukcesach pracowników prowadzących badania z zakresu biofizyki, którzy pobili światowy rekord rozdzielczości w mikroskopii podczerwieni oraz odkryli nową metodę obrazowania molekularnego.
grupy badawcze
-
Pracownia Technologii Światłowodów więcej >>