Politechnika Wrocławska powstała w 1945 r., głównie dzięki zaangażowaniu pracowników naukowych nieistniejących już Politechniki Lwowskiej i Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. Dzisiejsza Uczelnia jest kontynuatorem tradycji tych znamienitych polskich uczelni i rozwija się w ścisłej współpracy z wiodącymi przedsiębiorstwami Dolnego Śląska. Jest jedną z największych i najlepszych uczelni technicznych w kraju, w rankingach ogólnopolskich zajmuje regularnie miejsca w ścisłej czołówce.
Misją Uczelni jest podtrzymanie i rozwijanie kompetencji związanych z kulturą eksperymentu. Kompetencje te stworzyły współczesną cywilizację, warunkują jej istnienie i są głównymi czynnikami rozwoju. W czasach, gdy eksperymenty zastępowane są przez procedury, a pozory liczą się bardziej niż fakty, taka misja ma znaczenie fundamentalne.
-
Obecnie na Politechnice Wrocławskiej, na 13 wydziałach i trzech filiach, pod kierunkiem blisko 2200 nauczycieli akademickich, studiuje ponad 26 tysięcy studentów oraz 855 studentów na studiach doktoranckich. Wśród nich ponad 1100 osób to studenci z zagranicy z 69 krajów świata. Na uczelni działa 887 laboratoriów dydaktycznych, 175 laboratoriów badawczych oraz 13 laboratoriów akredytowanych.
Politechnika ma ofertę dla firm poszukujących innowacyjnych produktów oraz nowoczesnych technologii, a także projektowania i wdrażania systemów zarządzania, sterowania i monitorowania procesów i technologii. Laboratoria PWr posiadają uprawnienia do wzorcowania aparatury, oferują badania i usługi oceny zgodności wyrobów, systemów i instalacji z normami obowiązującymi w UE.
Światowy poziom badań naukowych prowadzonych przez pracowników uczelni oraz doskonale wyposażone laboratoria owocują współpracą z wieloma krajowymi i zagranicznymi firmami. Studenci mają możliwość wzięcia udziału w praktykach, stażach, czy też realizacji tematu pracy dyplomowej w oddziałach renomowanych firm na całym świecie, np. Nokia, COMARCH, KGHM, NETIA, Volvo, Ryanair.