Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu powstał w 1945 r. i jest obecnie największą uczelnią Polski Północnej zarówno pod względem potencjału naukowego, jak i liczby absolwentów. Należy również do elitarnego grona 10 szkół wyższych w kraju, które uzyskały status uczelni badawczej.
Uczelnię tworzy 16 wydziałów (w tym trzy medyczne w Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy) oraz Interdyscyplinarne Centrum Nowoczesnych Technologii (ICNT). Wydziały oferują kandydatom łącznie ponad sto kierunków studiów: humanistycznych, społecznych, matematyczno-przyrodniczych, artystycznych i medycznych.
Na wszystkich rodzajach studiów kształci się ponad 20 tysięcy studentów. W obu kampusach UMK: toruńskim i bydgoskim pracuje 4348 osób, z czego więcej niż połowa to nauczyciele akademiccy. Do tej pory mury UMK opuściło ok. 200 tysięcy absolwentów.
-
Obok bogatej oferty dydaktycznej Uniwersytet posiada supernowoczesną infrastrukturę badawczą, nie tylko w ICNT, lecz także m.in. w Centrum Fizyki Kwantowej, oraz Krajowym Laboratorium Fizyki Atomowej, Molekularnej i Optycznej (FAMO), gdzie powstał pierwszy w Polsce superdokładny optyczny zegar atomowy. W Instytucie Astronomii UMK w podtoruńskich Piwnicach znajduje się największy w tej części Europy 32-metrowy radioteleskop, na Spitsbergenie natomiast mieści się Stacja Polarna UMK – najdalej wysunięta na północ polska jednostka badawcza.
W realizacji są kolejne inwestycje infrastrukturalne: budowa Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego, Centrum Medycyny Weterynaryjnej oraz rozbudowa Uniwersyteckiego Centrum Sportowego.
Wszystko to zapewniło UMK miejsce w czołówce polskich uczelni (5. uniwersytet w rankingu „Perspektyw”), a także w gronie 4% najlepszych szkół wyższych na świecie według QS World University Ranking. Uniwersytet Mikołaja Kopernika od kilku lat jest regularnie ujmowany również w prestiżowym Times Higher Education World University Ranking. UMK jako pierwsza szkoła publiczna w Polsce otrzymał prestiżową akredytację AACSB dla Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania, którą może pochwalić się mniej niż 5% najlepszych szkół biznesu na świecie.