O nas
Tematyka badawcza KO obejmuje dwa obszary:
- Fizyczną i chemiczną sensorykę optoelektroniczną oraz akustoelektroniczną
- Optoelektronikę światłowodową i planarną
Katedra dysponuje wyposażeniem pozwalającym na prowadzenie analiz sprzężonych materiałów receptorowych oraz struktur sensorowych, co umożliwia jednoczesne, kompleksowe pomiary kilkoma technikami. M.in. możliwe jest charakteryzowanie struktur technikami mikroskopowymi AFM, CLSM, SNOM oraz spektroskopią Ramana i SEM. Laboratoria metrologiczne umożliwiają również wyznaczanie parametrów optycznych struktur sensorowych metodami spektroskopii plazmonów powierzchniowych oraz elipsometrii spektralnej w warunkach ekspozycji na mieszaniny gazowe zawierające badany analit gazowy o zmiennej koncentracji i w zmiennych warunkach środowiskowych. Do wygenerowania badanego środowiska pomiarowego służą stanowiska z precyzyjnymi mieszaczami gazów.
KO dysponuje także aparaturą pomiarową z zakresu emisji akustycznej i magnetometrii optycznej, co pozwala na badania efektu magnetooptycznego szkieł i światłowodów w stałych i zmiennych polach magnetycznych. Ponadto KO posiada zaplecze technologiczne z dygestoriami, komorami laminarnymi oraz fotolitografią i technologią próżniową nanoszenia cienkich warstw, do realizacji różnorodnych konfiguracji czujnikowych struktur pomiarowych. Struktury te obejmują również swym zasięgiem układy światłowodowe i falowodowe wytwarzane metodami dyfuzji jonów i techniką zol-żel.
Kluczowe osiągniecia Katedry Optoelektroniki dotyczą:
- wytwarzania i charakteryzacji materiałów sensorowych,
- wytwarzania i badań struktur i przetworników fotonicznych, mikro- i optoelektronicznych oraz bazujących na nich systemów pomiarowych,
- przetwarzania sygnałów w optycznych, fotonicznych, rezystancyjnych oraz akustoelektronicznych przetwornikach i strukturach pomiarowych,
- fotonicznych metod diagnostyki nowotworów oraz optycznych metod diagnostyki komory sztucznego serca,
- badań i charakteryzacji niskowymiarowych struktur węglowych: grafenu, tlenku grafenu oraz tlenków grafitu.
W okresie ostatnich kilkunastu lat w KO realizowanych było ponad dwadzieścia projektów finansowanych centralnie, a wymiernym efektem badań naukowych jest kilkaset artykułów opublikowanych w czasopismach o szerokim zasięgu międzynarodowym i wysokiej randze naukowej, 5 patentów krajowych i 6 zgłoszeń patentowych. KO współpracuje z licznymi przedsiębiorcami w zakresie sensoryki gazowej, fotonicznej i mikroelektronicznej oraz pomiarów wielkości fizycznych.