O nas
Zespół zajmuje się tematyką poświęconą ultrazimnym gazom kwantowym. W badaniach zespołu wykorzystywane są atomy cezu i potasu, które docelowo chłodzimy do temperatur znacznie poniżej 1 mikrokelwina. W tych warunkach możliwe będzie przeprowadzanie eksperymentów z kondensatami Bosego-Einsteina i zdegenerowanymi kwantowo gazami fermionowymi, otwierając tym samym ekscytujące pole badań na pograniczu fizyki kwantowej, fizyki materii skondensowanej i chemii kwantowej.
W naszych badaniach tworzymy również unikalną aparaturę badawczą, tym samych łącząc badania
podstawowe z rozwojem nowych technologii, które mają szansę mieć znaczenie aplikacyjne.
Główne kierunki badań:
- Chłodzenie laserowe cezu i potasu do degeneracji kwantowej
Wykorzystujemy chłodzenie ramanowskie w sieci optycznej do zwiększenia gęstości atomów
w przestrzeni fazowej przy użyciu jedynie metod optycznych. W tym podejściu chłodzenie
jest procesem o ponad rząd wielkości szybszym niż w podejściach wykorzystujących
chłodzenie przez odparowywanie. Rozwijane metody eksperymentalne pozwolą na wydajne
wytwarzaniem ultrazimnych cząsteczek uwięzionych w sieciach optycznych i tym samym
przyczynią się do powstania nowej generacji analogowych symulatorów kwantowych do
symulacji właściwości silnie oddziałującej materii. - Bosonowo-fermionowa mieszanina izotopów potasu
Posiadana przez nas ultrazimna mieszanina potasu-39 i potasu-40 pozwoli na podjęcie próby obserwacji nadciekłości w fali p (p-wave superfluidity) w gazach kwantowych, tym samym dając nam narzędzie do badania właściwości egzotycznych nadprzewodników. Oczekujemy, że przyczyni się to do lepszego zrozumienia istniejących modeli teoretycznych opisujących to zjawisko i ukierunkuje rozwój tych modeli pod kątem realistycznych układów o znaczeniu technologicznym. - Interferometria atomowa
W ramach projektu NLPQT pracujemy nad budową mobilnego stanowiska do interferometrii atomowej. Wykorzystanie fal materii ultrazimnych atomów pozwoli skonstruować gradiometr umożliwiający absolutny pomiar natężenia pola grawitacyjnego. Tym samym urządzenie będzie nie wymagającym kalibracji czujnikiem pozwalającym na detekcję obiektów znajdujących się pod powierzchnią ziemi jak kopaliny, opuszczone i nieoznaczone szyby czy obiekty wojskowe. Dzięki pomiarowi absolutnemu urządzenie umożliwi nawigację inercjalną wykorzystującą mapy pola grawitacyjnego i nie będzie korzystało z komunikacji typu GPS.