Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej (UMCS) w Lublinie jest największą uczelnią we wschodniej Polsce. W Rankingu Szkół Wyższych „Perspektywy” zajmuje wysoką pozycję wśród polskich uczelni w kategorii „preferencje pracodawców”, zaś w województwie lubelskim od lat jest na pierwszym miejscu. Uniwersytet jest w ścisłej czołówce uczelni w Polsce pod względem ogólnej liczby studentów zagranicznych. Aktualnie studiuje tu 1900 cudzoziemców pochodzących z blisko 50 państw. UMCS zainicjował Program Research in Lublin, w ramach którego we współpracy z Urzędem Miasta Lublin prowadzi działania na rzecz pozyskiwania i zatrudniania wybitnych naukowców z zagranicy.
Uczelnia bierze udział w inicjatywach oraz programach proprzedsiębiorczych na Lubelszczyźnie, uczestnicząc m.in. w projekcie „Platformy Startowe dla nowych pomysłów – Wschodni Akcelerator Biznesu”, gdzie realizuje usługi specjalistyczne dla start-upów, oraz w projekcie „Inkubator Innowacyjności 2.0”, którego zadaniem jest wsparcie gospodarczo użytecznych wyników badań naukowych i prac rozwojowych oraz ich komercjalizacja.
Siłą UMCS-u jest kadra akademicka i realizowane przez nią badania naukowe. Przed laty Uniwersytet stał się kolebką polskich światłowodów. Wybitne osiągnięcia na tym polu odnosi zaangażowany w projekt NLPQT zespół dr. Pawła Mergo. Wielu pracowników Uczelni może poszczycić się badaniami o przełomowym dla społeczeństwa znaczeniu tj: wprowadzeniem na polski rynek preparatu podnoszącego odporność pszczół; stworzeniem przemysłowej technologii produkcji mutanazy; opracowaniem bionawozu stymulującego kiełkowanie i wzrost roślin bobowatych oraz nowatorską metodą modyfikacji asfaltów. Na UMCS-ie prowadzone są także badania nad innowacyjnym zastosowaniem enzymu lakazy w leczeniu raka szyjki macicy, zaś badacze z UMCS-u i Uniwersytetu Medycznego w Lublinie wspólnie opracowali preparat z płynu celomatycznego dżdżownicy, który niszczy w badaniach in vitro komórki raka płuca w 75–80%. Warto wspomnieć o sukcesach pracowników prowadzących badania z zakresu biofizyki, którzy pobili światowy rekord rozdzielczości w mikroskopii podczerwieni oraz odkryli nową metodę obrazowania molekularnego.