Uniwersytet Warszawski
Uniwersytet Warszawski, lider Projektu, to największa i jedna z najlepszych szkół wyższych w Polsce. Jest jednym z największych pracodawców w Polsce, zatrudnia ponad 7 tysięcy pracowników, w tym prawie 4 tysiące nauczycieli akademickich, kształci prawie 50 tysięcy studentów i ponad 3 tysiące doktorantów. Na UW realizowanych jest przeszło 1500 projektów badawczych finansowanych ze środków krajowych i międzynarodowych programów grantowych, włącznie z najbardziej prestiżowymi grantami ERC.
Uniwersytet dba o współpracę naukową z przemysłem i biznesem – na UW działa Uniwersytecki Ośrodek Transferu Technologii, którego zadaniem jest ułatwianie komercjalizacji wyników badań naukowych. UW może pochwalić się jedną z największych komercjalizacji badań naukowych w Polsce, w ramach której zawarto kontrakty o wartości przekraczającej 600 mln dolarów (zespół, w skład którego wchodzili m. in pracownicy Wydziału Fizyki UW został za to osiągnięcie nagrodzony Nagrodą Gospodarczą Prezydenta RP). Pracownicy UW dokonują rocznie kilkudziesięciu zgłoszeń patentowych
-
W międzynarodowych rankingach uczelni UW zajmuje przeważnie najwyższe miejsca wśród polskich uczelni, a w najlepiej znanym rankingu szanghajskim od lat utrzymuje najwyższą pozycję w Polsce. Wysoką pozycję UW w tych rankingach zawdzięcza m. in. dużemu dorobkowi publikacyjnemu Wydziału Fizyki, gdzie zlokalizowana będzie infrastruktura badawcza wytworzona w ramach projektu NLPQT: pracownicy Wydziału w ostatnich latach publikują 600-700 oryginalnych doniesień naukowych rocznie. Odzwierciedla to światowy poziom prowadzonych badań i bezpośrednio wiąże się z bardzo wysokim poziomem kompetencji kadry Wydziału Fizyk. W ostatniej ocenie instytucjonalnej Polskiej Komisji Akredytacyjnej (2012) Wydział uzyskał ocenę wyróżniającą, a w ocenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (2017) otrzymał najwyższą kategorię A+. Na Wydziale realizowanych jest obecnie prawie 120 projektów badawczych i badawczo-rozwojowych.