Na Politechnice Wrocławskiej do końca zbliża się budowa nowoczesnego stanowiska mikroobróbki laserowej. Jest ono wyposażone w trzystanowiskowy system obróbki, w którym źródłem promieniowania jest innowacyjny femtosekundowy laser TruMicro 2030 o szerokim zakresie parametrów pracy. Umożliwia on obróbkę z wykorzystaniem trzech długości fali (1030 nm, 515 nm oraz 343 nm), przestrajanie czasu trwania impulsu od 300 fs do 20 ps, wybór częstotliwości repetycji do 50 MHz oraz możliwość generacji sekwencji impulsów laserowych leżących blisko siebie w czasie. Dzięki temu stanowisko oferuje bardzo szerokie możliwości mikroobróbki laserowej, od cięcia i modyfikowania szkła, polimerów, metali i materiałów twardych po strukturyzację i funkcjonalizację powierzchni, znakowanie i spawanie.
Pola pracy stanowiska są uzbrojone w nowoczesne podzespoły pozycjonujące: skanery galwanometryczne IntelliSCAN firmy SCANLAB oraz ultraprecyzyjne stoliki firmy AEROTECH. W systemie zastosowane zostaną także rozmaite technologie kształtowania wiązki, które pozwolą na uzyskanie nie tylko wiązki gaussowskiej, ale i besselowskiej oraz o profilu tophat.
Stanowisko jest wyposażone w narzędzia do obrazowania efektów pracy – profilometr LEXT5000 oraz mikroskop sił atomowych CoreAFM. Dodatkowo stanowiska systemu do mikroobróbki posiadają zintegrowany mikroskop VHX-970F pozwalający na precyzyjne pozycjonowanie materiału oraz wstępną analizę wyników bez konieczności usuwania obrabianego obiektu z systemu.
Ukończone stanowisko mikroobróbki pozwoli na opracowywanie nowych rozwiązań oraz przeprowadzanie studiów wykonalności dla przemysłu. Prace prowadzone z wykorzystaniem stanowiska będzie wspierać zespół laboratorium, w którym ono powstaje – grupa ludzi o szerokim i wieloletnim doświadczeniu w mikroobróbce laserowej, zacięciu naukowym oraz kreatywnym podejściu do rozwiązywania problemów i opracowywania nowych rozwiązań.