Stanowisko testowe interfejsów kwantowych (69)

• elektrooptyka
  • optyczne technologie kwantowe
  • optyka nieliniowa

Stanowisko testowe interfejsów kwantowych umożliwia badanie elementów służących do przesyłania informacji kwantowej pomiędzy różnymi platformami doświadczalnymi. Umożliwia realizację przekształceń własności sygnałów optycznych niosących informację kwantową tak, by możliwe był ich wydajne oddziaływanie z innymi elementami sieci kwantowych. Umożliwia również badanie nowych interfejsów kwantowych. Stanowisko składa się z interfejsów elektrooptycznych o paśmie do 32 GHz – w szczególności obejmuje 2-kanałowy arbitralny generator przebiegów. Kluczowym elementem stanowiska, umożliwiającym charakteryzację przekształconych impulsów światła jest z zespolony optyczny analizator widma o wysokiej rozdzielczości (5 MHz), umożliwiający pomiar zarówno amplitudy jak i fazy spektralnej sygnałów optycznych. Ponadto stanowisko ma dostęp do sieci ciemnych światłowodów Uniwersytetu Warszawskiego połączonej z siecią PIONIER.

• arbitralny generator przebiegów elektronicznych, 2 kanałowy, pasmo 32 GHZ, 92 GS/s, Keysight M8196A;
  • światłowodowy laser femtosekundowy  przestrajalny w zakresie długości fali 1900 nm – 2100 nm;
  • zespolony optyczny analizator widma (complex optical spectrum analyzer, rozdzielczość 5 MHz, zakres długości fali: 1525 nm – 1607 nm, możliwość pomiaru amplitudy i fazy spektralnej, APEX2681A